przedstawicielstwo
Ważne Zmiany Dla Kierowców Wyjeżdżających Do Francji - Przedstawiciel Transportu W Europie

Ważne Zmiany Dla Kierowców Wyjeżdżających Do Francji – Przedstawiciel Transportu W Europie

O tym, że zagrożenie koronawirusem COVID-19 istotnie zmieniło życie nas wszystkich, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Szereg obostrzeń dotyka także branżę transportową, z tą różnicą, że nas interesują nie tylko polskie zmiany w prawie, ale także wszelkie zmiany w krajach, przez które przejeżdżają Twoi kierowcy.

Nowe przepisy we Francji
Istotne zmiany w zakresie możliwości przemieszczania się wprowadził francuski Dekret nr 2020-260, którego celem jest walka z dynamicznym rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19. Niektóre wytyczne w istotny sposób dotyczą także branży transportowej, a w szczególności kierowców przemieszczających się na terenie Francji. Dokument zakazuje bowiem podróżowania do 31 marca, jednakże wymienia kilka wyjątków. Znajdziemy wśród nich możliwość przejazdu z domu do miejsca wykonywania pracy zawodowej oraz odbywania ważnych podróży służbowych, które nie mogą odbyć się w innym czasie.

Pozostałe wyjątki dotyczą:

konieczności zakupu materiałów niezbędnych do wykonywania działalności zawodowej oraz do zakładów, których działalność może się odbywać na podstawie decyzji Ministra Zdrowia,
konieczności przemieszczania ze względu na stan zdrowia,
ważnych powodów rodzinnych i pomocy osobom szczególnej troski oraz w celu opieki nad dziećmi,
krótkich spacerów przy domu, m.in. związanych z opieką nad zwierzętami, z wyłączeniem aktywności zbiorowych.
Ważne oświadczenia
Aby Twoi kierowcy mogli wykonywać swoją pracę na terenie Francji, potrzebują stosownych dokumentów, które muszą mieć przy sobie. Wzory oświadczeń możesz pobrać TUTAJ. Są to dokumenty, które poświadczają, że Twój pracownik odbywa podróż, znajdującą swoje uzasadnienie w wyjątkach widniejących w dekrecie. Koniecznie pobierz obydwa pliki. Oświadczenie może być także sporządzone ręcznie, ale musi zawierać dokładnie tą treść, która publikowana jest we wzorach dokumentów.

Oświadczenie kierowcy
Pierwsze oświadczenie dotyczy samego kierowcy i potwierdza, że podróżuje on między domem, a miejscem wykonywanej pracy (lub wraca na odpoczynek). Każdy z kierowców podróżujących teraz po Francji musi mieć ten dokument ze sobą. Zaznaczyć w nim należy punkt pierwszy, oznaczający właśnie ów wyjątek, który go dotyczy.

Oświadczenie pracodawcy
Drugi z dokumentów do pobrania to oświadczenie pracodawcy, potwierdzające wykonywanie przez Twojego kierowcę zadań, o których mowa w wyjątkach do dekretu. Co ważne – kierowca musi posiadać przy sobie dwa dokumenty: oświadczenie kierowcy i oświadczenie pracodawcy. Za ich brak grozi kara w wysokości 135 EUR.

Jak wypełnić oświadczenia
Przygotowaliśmy wzór, według którego należy wypełnić oświadczenia. Pliki możesz pobrać poniżej:

Oświadczenie 1
Oświadczenie 2
Pomoc w drodze
Jeśli jesteś naszym klientem i masz jakiekolwiek wątpliwości, pamiętaj że pod specjalnym numerem telefonu dostępnym 24 h na dobę czekają na Ciebie nasi specjaliści. Są oni także do Twojej dyspozycji w razie wszelkich nagłych zdarzeń. Staramy się udzielać pomocy tak szybko, jak to tylko możliwe.