przedstawicielstwo
Pakiet Mobilności Niestety Stał Się Rzeczywistością - Przedstawiciel Transportu W Europie

Pakiet Mobilności Niestety Stał Się Rzeczywistością – Przedstawiciel Transportu W Europie

Pakiet mobilności to cała lista zmian, o których przewoźnicy muszą wiedzieć, aby nie narazić się na kary i nieprzyjemności w trakcie kontroli. UE wprowadziła wprawdzie drobne poprawki do rozporządzenia, ale szereg przepisów nadal wydaje się absurdalny i niejasny. Dziś piszemy o tym, na co musicie się przygotować.

Nowe przepisy już od 20 sierpnia 2020
Zmiany w prawie wchodzą w życie już za kilkanaście dni, dlatego szczególnie o nich trzeba wiedzieć w pierwszej kolejności. Nowe przepisy, które wprowadza pakiet mobilności dotyczą zarówno czasu pracy kierowców, jak również sposobu prowadzenia przedsiębiorstwa przewozowego. Na pierwszy plan wychodzą te zmiany, które obowiązywać będą już od 20 sierpnia. Aby uporządkować wiedze na ten temat oraz znajomość terminów obowiązywania poszczególnych przepisów, przygotowaliśmy tabelę, która ukaże się w następnym wpisie.

Czas pracy zgodnie z pakietem mobilności
Musicie pamiętać przede wszystkim o tym, że odpoczynki muszą odbywać się poza kabiną w miejscach noclegowych z odpowiednią infrastrukturą. Niestety na dzień dzisiejszy nie ma odpowiedniej ilości takich miejsc. Obowiązek znalezienia noclegu na trasie bez straty czasu na zjeżdżanie z głównej drogi spoczywa tym samym na kierowcach. W końcu jednoznacznie ustanowiono, że kierowcy podróżujący w załodze wykorzystają swoją przerwę podczas jazdy drugiego kierowcy. Wprowadzono także obowiązek wykorzystywania odpoczynków po 2 tygodniach pracy, a także zjazdu do bazy raz w miesiącu z niewielkimi wyjątkami. Wszystkie wypoczynki muszą być udokumentowane.

Istnieje możliwość odstąpienia od stosowania tych przepisów w celu zapewnienia bezpieczeństwa ładunkowi, pojazdowi lub pasażerom. Zjeżdżając na odpoczynek tygodniowy kierowca może przedłużyć czas pracy o 1 godzinę lub o 2 godziny, jeśli wykorzysta uprzednio przerwę 30-minutową. Dodany czas będzie trzeba wówczas zrekompensować równoważnym odpoczynkiem dodanym do okresu odpoczynku dziennego lub tygodniowego.

Odpoczynek na promie lub w pociągu
Nieco zmienia się także sytuacja w kwestii wykorzystywania wypoczynków w trakcie zjazdu na prom lub pociąg. Można przerywać zarówno wypoczynek dzienny regularny i tygodniowy skrócony. Wypoczynek tygodniowy regularny można wykorzystać na promie lub w pociągu, jeśli podróż trwa co najmniej 8 godzin. Kierowca, który korzysta z tej opcji wypoczynku musi zaznaczyć to na tachografie.

Tachograf bazą wiedzy
Zgodnie z nowymi wytycznymi tachograf będzie źródłem wiedzy dla kontrolerów nie tylko na temat czasu pracy kierowcy (jazdy i odpoczynków), ale także na temat warunków pracy, delegowania czy przewozów kabotażowych. Ponadto wpis manualny obejmuje w końcu zwolnienia lekarskie oraz urlopy wypoczynkowe. Nowe przepisy nie obejmą kierujących pojazdami i zespołami pojazdów do 7,5 tony, którzy przewożą materiały lub urządzenia do użytku kierowcy w trakcie pracy oraz w ramach dostawy rzeczy przez rzemieślników.

Niekończąca lista zmian
Opisaliśmy tu tylko kilka zmian wchodzących w życie już w tym miesiącu. Pełna lista jest znacznie dłuższa. Wszystkich zainteresowanych oraz tych, którzy mają jeszcze jakieś pytania zapraszamy do kontaktu.