przedstawicielstwo
Pakiet Mobilności – Co Dalej - Przedstawiciel Transportu W Europie

Pakiet Mobilności – Co Dalej – Przedstawiciel Transportu W Europie

Pakiet mobilności niezmiennie budzi spore emocje wśród polskich przewoźników i choć część przepisów stosowana jest już od niemal roku, to nie możemy zapomnieć, że to jeszcze nie koniec zmian. Dziś robimy krótki przegląd tego, co czeka nas od lutego 2022 roku. Warto wcześniej pomyśleć nad logistyką działań, zgodnie z nowymi wytycznymi.

Pakiet mobilności – obowiązujące przepisy
Na temat zmian, które przyniósł firmom transportowym pakiet mobilności w sierpniu zeszłego roku, pisaliśmy w artykule, który znajdziesz tutaj. Zmiany dotyczyły przede wszystkim czasu pracy kierowców, obowiązkowych postojów i odpoczynków oraz tachografów, jako wielopłaszczyznowego źródła wiedzy dla kontrolerów. Zmiany, które wejdą w życie w lutym 2022 roku będą dotyczyły głównie obszaru delegowania oraz dostępu do rynku.

Zmiany od lutego 2022, zgodnie z pakietem mobilności
Lista zmian na szczęście nie przyprawia o zawrót głowy, ale w pewnych przypadkach wymaga przygotowania do pracy zgodnie z nowymi przepisami nieco wcześniej. Specjalnie dla Was mała ściąga w formie tabelki, aby o niczym nie zapomnieć:

Obszar działań Ułatwienia Utrudnienia
Delegowanie Tranzyt i przewozy do/z Polski wyłączone z obowiązku delegowania. Konieczne delegowanie dla kabotażu i przewozów cross-trade (poza krajem w którym znajduje się siedziba firmy).
Konieczność tłumaczenia dokumentów tylko na język angielski. Wzrost kosztów wynagrodzeń i problematyczne ich rozliczanie ze względu na pełne układy zbiorowe.
Powszechność stosowania dokumentacji elektronicznej. Diety i ryczałty nie wliczają się w płacę minimalną.
Kabotaż w transporcie międzynarodowym odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach (3 operacje, 7 dni)
Możliwość wykonywania usług na rynku przewozowym Kabotaż w transporcie międzynarodowym odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach (3 operacje, 7 dni)
Posiadacze tachografów analogowych już od sierpnia 2020 zobowiązywani są do dokonania wpisu nazwy kraju w pierwszym możliwym miejscu po przekroczeniu granicy na terenie UE.

Przynajmniej raz na 8 tygodni każdy pojazd musi wrócić do bazy w kraju, w którym firma posiada swoją siedzibę.
Wprowadzenie dodatkowych 4 dni przerwy między kabotażami tym samym pojazdem w danym kraju.
Ryzyko utraty reputacji firmy w przypadku nieprawidłowego stosowania się do nowych zasad.
Kontrola Posiadacze tachografów cyfrowych zobligowani będą do dokonaniu wpisu po przekroczeniu każdej granicy na terenie UE dopiero od maja 2023.
Łatwa kontrola kierowców i pojazdów, płacy minimalnej oraz kabotażu.

Jeśli nadal masz pytania odnośnie zmian, jakie niesie pakiet mobilności dla Twojej firmy, skontaktuj się z nami. Zapraszamy do kontaktu.