przedstawicielstwo
Nowe Przepisy Dla Wyjazdów Do Wielkiej Brytanii - Przedstawiciel Transportu W Europie

Nowe Przepisy Dla Wyjazdów Do Wielkiej Brytanii – Przedstawiciel Transportu W Europie

Brexit odbija się czkawką nie tylko Brytyjczykom, ale także obywatelom Unii Europejskiej. Teraz przewożenie towarów do Wielkiej Brytanii wiąże się z dodatkowymi obowiązkami prawnymi dla firm transportowych. Wyjaśniamy o czym musicie pamiętać.

Bałagan formalny na Wyspach
Prowadząc firmę transportową musisz śledzić na bieżąco zmiany w prawie państw, do których podróżuje Twoja flota. Jeśli masz swojego przedstawiciela transportu w poszczególnych krajach, to on czuwa nad tym, aby niczego nie przeoczyć i nie narazić się na wysokie mandaty. Jeśli jednak śledzisz samodzielnie zmiany przepisów, a Twoi kierowcy jeżdżą do Anglii, Szkocji lub Walii, wówczas już od 1 stycznia musisz dostosować się do nowych norm prawnych, obowiązujących w Wielkiej Brytanii. Część zmian już funkcjonuje, jednakże Brexit okazał się na mieszkańców Wysp niemałym wyzwaniem i obecnie można tam zaobserwować spory bałagan. Niektóry przepisy są dopiero w fazie tworzenia, zatem dziś przedstawiamy w artykule tylko te normy, które obowiązują na ten moment.

Przepisy związane z pandemią w UK
W tym zakresie sytuacja może się dynamicznie zmienić, jednakże na ten moment kierowca ciężarówki lub półciężarówki, który zamierza przekroczyć granicę francusko-brytyjską musi posiadać negatywny wynik testu wykonanego na wcześniej niż 72 godziny temu. Jest to wymóg zarówno Wielkiej Brytanii, jak również Francji, dlatego bez tego dokumentu nie ma szans na dalszą podróż. Bezpłatne testy można wykonać w wyznaczonych punktach na terenie Francji, których listę znajdziesz tutaj.

Dokumenty potrzebne kierowcy w czasie podróży
Oczywiście kierowca zobowiązany jest do posiadania uprawnień na dany pojazd (kategorie znajdziesz tutaj), jednakże polskim kierowcom, zatrudnianym przez polskich pracodawców wystarczy prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Międzynarodowe prawo jazdy (IDP), które można kupić na poczcie w UK (kosztuje 5,5 funta), jeśli kierowca będzie tu jeździł dłużej niż 6 miesięcy.

Obywatele UE, a zatem także Polski, zobowiązani są do posiadania paszportu dopiero po 1 października 2021. Do tego czasu mogą przekraczać brytyjską granicę po okazaniu krajowego dowodu tożsamości lub paszportu. Brytyjczycy już od 1 stycznia muszą posługiwać się paszportami przy przekraczaniu granicy.

Obecnie nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja z zezwoleniami EKMT i należy tą sytuację stale monitorować. Zieloną kartę będą także potrzebować brytyjscy kierowcy, aby poruszać się po UE, zaś kierowcy UE wjeżdżający do UK muszą mieć albo Zieloną Kartę, albo inny dowód ubezpieczenia pojazdu i/lub przyczepy. Oczywiście kierowca powinien mieć ze sobą dokumenty rejestracyjne pojazdu, takie jak karta pojazdu (V5C) lub świadectwo wynajmu (VE103). Ponadto pojazdy brytyjskie muszą mieć dodatkową naklejkę z kodem GB (za wyjątkiem podróży do Irlandii).

Dokumenty, o które zadbać muszą przewoźnicy
Przewoźnicy zobowiązani są do posiadania licencji wydanej przez swój kraj, zaś kopię licencji wspólnotowej musi mieć ze sobą kierowca. Przepisy w tym zakresie podlegają jeszcze negocjacjom, dlatego mogą się jeszcze zmienić w najbliższym czasie. Podobnie sytuacja wygląda z kabotażem, co do którego brak nowych wytycznych, jednakże trwają prace nad zmianą przepisów w tym zakresie.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznacza dla nas także powrót do nielubianego cła. Dokumenty w tym zakresie musi także przygotować przedsiębiorca lub jego przedstawiciel. Co ważne, kierowca musi dokładnie wiedzieć jakie dokumenty są mu potrzebne nie tylko podczas przekraczania granicy, ale także w trakcie inspekcji drogowych przed wyjazdem, w portach lub terminalach kolejowych oraz w urzędach celnych.

Kontrola graniczna nie tylko na granicy
Od początku roku w Wielkiej Brytanii zaczęły także działać śródlądowe punkty kontroli granicznej. Jeśli kierowca przekracza granicę przejeżdżając przez Dover, Eurotunel lub Holyhead i zaczyna lub kończy podróż na podstawie CTC, wówczas będzie zmuszony do udania się do takiego punktu. Dotyczy to także kierowców, którzy muszą przejść kontrolę CITES lub ostemplować karnet ATA lub TIR. W punktach odbywają się także kontrole pojazdów, które nie są gotowe do przekroczenia granicy, bądź wymagane jest dodatkowe sprawdzenie dokumentów lub ładunku.

Procedury bezpieczeństwa
Przedsiębiorcy, których flota przekracza granicę UE-UK muszą wybrać odpowiednią procedurę, na podstawie której towary są przewożone:

Prenotyfikacja,
Wspólna procedura tranzytowa (CTC),
Procedura odprawy czasowej (ATA),
Procedura TIR (Transports Internationaux Routiers).

Każda z procedur wymaga odpowiedniej deklaracji bezpieczeństwa i ochrony:

wywozowa deklaracja skrócona (EXS) – zazwyczaj połączona ze zgłoszeniem celnym,
przywozowa deklaracja skrócona (ENS) – przedkładana w kraju, do którego towary są wwożone. Co istotne, w na niektórych trasach do Holandii i Belgii procedury ENS są wykonywane w imieniu przewoźnika przez operatora promu.

Deklaracje są wymagane już od początku roku, ale przez wzgląd na sytuację związana z pandemią covid-19, aż do końca czerwca 2021 nie trzeba ich składać wjeżdżając z UE do UK.

Dokumenty wymagane w każdej z procedur prezentuje tabela dostępna na stronie rządowej UK:

Pomoc odnośnie nowych przepisów
Na terenie Wielkiej Brytanii działają punkty konsultacyjne, które udzielają informacji na temat nowych przepisów i pomagają przygotować się do podróży w nowych okolicznościach prawnych. Wszelkie szczegółowe informacje dostępne są także na stronie rządowej (tutaj) i w tym miejscu są także na bieżąco aktualizowane.