przedstawicielstwo
Jak Ci Się Opłaci Rozliczyć Płacę Minimalną Kierowców - Przedstawiciel Transportu W Europie

Jak Ci Się Opłaci Rozliczyć Płacę Minimalną Kierowców – Przedstawiciel Transportu W Europie

Każdy przedsiębiorca w sektorze transportowym, którego kierowcy podróżują po Europie, staje wcześniej czy później przed wyborem: czy płacę minimalną obliczać samemu czy zlecić to specjalistom i firmie zewnętrznej? Myślisz, że robiąc to samodzielnie dużo oszczędzisz? Zanim zdecydujesz co robić, sprawdź jakie kary grożą Ci w przypadku pomyłki w obliczeniach…

Obliczanie płacy minimalnej według prawa innych krajów
Przepisy poszczególnych krajów europejskich określają minimalne stawki, jakie należą się zatrudnionym pracownikom. Od 2015 roku polscy przedsiębiorcy muszą stosować się do zasady, wedle której praca w poszczególnych państwach UE musi być rozliczana według tamteszych stawek minimalnych. Uznano bowiem, że sprawiedliwie będzie jedynie wówczas, jeśli na danym terytorium, wszytskich pracowników obowiazują te same zarobki minimalne. Nie jest tu zatem istotne, czy Twoja firma ma swoją siedzibę w Polsce czy w innym kraju.

We Francji wysokość stawek minimalnych określa ustawa Loi Macron, a w Niemczech MiLoG. Pozostałe kraje takie jak Austria, Włochy, Norwegia, Belgia, Holandia, Luksemburg czy Finlandia także posiadają odpowiednie ustawy, które regulują wysokość płacy minimalnej w tych krajach. Jeśli Twoi kierowcy jeżdżą po Europie, musisz ich wynagrodzenie obliczać według stawek poszczególnych krajów. To jednak nie koniec. Musisz niezmiennie śledzić zmieniające się przepisy prawa w tym zakresie we wszytskich krajach, przez które przejeżdża Twoja flota. Masz na to czas?

Kary za błędy w obliczeniu stawek minimalnych
Załóżmy, że masz czas na obliczanie wynagrodzenia pracowników. Możesz to robić sam. W kieszeni zostaje Ci wówczas kasa, której nie wydasz na pracę firmy zewnętrznej. Ważne jednak, aby zdawać sobie sprawę z konsenwencji popełnionych błędów. Wykryte nieprawidłowości mogą kosztować się fortunę. Nikogo nie będzie wówczas interesował tzw. „ludzki błąd”. Jeśli zatem chcesz to robić samodzielnie, rób to uważnie i bez pośpeichu, aby uniknąć pomyłki. Koniecznie śledź zmiany w przepisach, ponieważ niewiedza niestety nie jest wytłumaczeniem w razie kontroli.

Kontrole płacy minimalnej
Samo obliczenie i rozliczenie płacy minimalnej kierowców to nie wszystko. Jeśli robisz to samodzielnie, musisz być przygotowany na kontrole w poszczególnych krajach UE. Co więcej, musisz na taką ewentualność przygotować także swoich kierowców, aby wiedzieli jak zachować się w sytuacji kryzysowej. Bariera językowa i stres towarzyszący kontroli mogą przeważyć na jej wyniku. Mandaty z kolei są jak na polskie warunki naprawdę wysokie. Jak zatem ich uniknąć?

Rozliczenie płacy minimalnej przez specjalistów
Rozważ zlecenie rozliczenia płacy minimalnej Twoich kierowców firmie zewnętrznej. Może nie oszczędzisz na samej usłudze, ale zyskasz znacznie więcej w trakcie ewentualniej kontroli. Specjaliści, którzy zajmują się tym na co dzień, nie tylko śledzą zmiany w prawie, dzięki czemu prawidłowo obliczają należne stawki, ale także posiadają bezcenne doświadczenie w obsłudze kontroli płacy minimalnej. Znają jezyki obce i procedury towarzyszące kontroli. Wiedzą jak postepować w kontaktach z urzędnikami i zachowują zimną krew w sytuacjach kryzysowych. Zwyczajnie wiedzą co robią, ponieważ w takich sytuacjach znajdują się znacznie częsciej niż Ty czy Twój kierowca. Dzięki temu są w stanie swobodnie przedstawić kontrolerom danego kraju niezbędne dokumenty, aby kontrola nie zakończyła się mandatem. Jeśli jesteś ciekaw ile kosztuje taka usługa, sprawdź ofertę tutaj.