Już niebawem znany dotychczas system viaTOLL przestanie istnieć, a zastąpi go nowe rozwiązanie e-TOLL oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Z tego powodu szykują się duże zmiany dla kierowców i właścicieli firm transportowych. Każdy pojazd ciężki powyżej 3.5t do dnia 30 września 2021 r. musi zaopatrzyć się w nowy system poboru opłat.Na tym się jednak nie kończy. Dotychczasowe urządzenia służące do uiszczania opłat również trzeba będzie zastąpić nowymi.
Nowy system – czym jest e-TOLL?
System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego, a do naliczenia opłat za przejazd odcinków wykorzystywane są dane geolokalizacyjne, które są stale pozyskiwane. Za pośrednictwem e-TOLL pobierane będą opłaty elektroniczne za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA.
Sposoby na rozliczenie przejazdu.
Dzięki zastosowaniu całkowicie nowej technologi, aby umożliwić naliczenie opłaty elektronicznej za przejazd, możemy to zrobić na trzy sposoby:
- Aplikacja e-TOLL.PL – jest darmowym narzędziem, które możemy pobrać w sklepach Google Play oraz AppStore. Aplikacja umożliwia wniesienie opłaty elektronicznej dla wszystkich pojazdów. Jak również doładowanie i monitorowanie stanu konta rozliczeniowego oraz monitorowanie przewozu towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO. Niestety, choć na pierwszy rzut oka wydaje się idealnym rozwiązaniem, podczas jej stosowania możemy natknąć się na kilka istotnych problemów. Z niezawodnością smartfonów, jak i samej aplikacji bywa różnie. Może zdarzyć się również sytuacja, że telefon zgubi zasięg GPS, a za to grożą wysokie kary.
- OBU – czyli urządzenie pokładowe, można je podpiąć do gniazdka zapalniczki lub gniazda OBD i samodzielnie zainstalować. OBU jest urządzeniem klasy GNSS, które przesyła dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL, za pośrednictwem transmisji danych. Po nabyciu urządzenia konieczna jest rejestracja w systemie e-TOLL i przypisanie urządzenia pokładowego do wybranego pojazdu.
- ZSL – to zewnętrzny system lokalizacyjny, urządzenie montowane jest na stałe do wiązki pojazdu, w przypadku zainstalowanych już urządzeń ZSL w pojeździe należy skontaktować się ze swoim operatorem w celu uruchomienia dodatkowej usługi e-TOLL, w niektórych przypadkach będzie konieczna wymiana wcześniej zamontowanego urządzenia. Aby monitorować stan konta, będziesz musiał powiązać urządzenie ZSL z aplikacją mobilną lub skorzystać z IKK. Listę dopuszczonych operatorów OBU i ZSL znaleźć można na oficjalnych stronach systemu e-TOLL.
Ulga podatkowa dla przewoźników.
Ulga podatkowa będzie dotyczyć urządzeń OBU/ZSL. Będzie można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu.
Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL.
Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.
Które rozwiązanie będzie najlepsze dla ciężarówek?
Naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się urządzenia OBU i ZSL. Urządzenia te są odpowiednio testowane i certyfikowane, dlatego ryzyko, że system nie zadziała, jest znacznie mniejsze niż w przypadku aplikacji. Nie zwlekaj jednak z decyzją do samego końca. Niestety coraz częściej mówi się o braku dostępności wielu elementów niezbędnych do produkcji urządzeń. Dlatego wkrótce może ich zabraknąć, a Tobie pozostanie tylko nieprzekonująca aplikacja
7 powód, dla których warto wykupić pakiet e-toll właśnie teraz:
OSZCZĘDZASZ 25 % na opłatach za przejazd autostradami i opłacie elektronicznej do 30 września
DARMOWA rejestracja konta e-toll
ZYSKUJESZ abonament za kartę SIM opłacony na 3 lata
Opłata jednorazowa, BEZ UMOWY i dodatkowych kosztów
WSPARCIE wdrożeniowe
WYBÓR najlepszego urządzenia
Więcej informacji znajdziesz tutaj.